Menu
Laney College

Membership

Membership

The College Council meets on the 3rd Wednesday of every month from 2:00-4:00 pm in Room T-850 (when we are on campus for instruction) and via Zoom while we are operating remotely.

(Exceptions:  The December & February College Council meetings will be held on the 2nd Wednesday of the month, and added meetings: August 26, October 7 and March 3.)

MEMBERSHIP

Academic Year 2021-2022

College Council 2021-22 Membership List – as of 1.27.2022

Chair

Rudy BesikofCollege President

 

Members

ADMINISTRATORS:
  • Rebecca Opsata – Vice President of Instruction
  • TBD – Vice President of Student Services
  • TBD– Vice President of Administrative Services
  • Mark Fields – Dean of Academic & Student Affairs (Instruction)
  • Diane Chang – Dean of Academic & Student Affairs (Student Services)
  • Atiya Rashada – Director of Student Activities & Campus Life
FACULTY:
  • Eleni Gastis– Faculty Senate President
  • Leslie Blackie – Faculty Senate Vice President
  • Mark Rauzon – Faculty Division – Mathematics & Sciences
  • Kim Glosson – Faculty Division – Career & Technical Education
  • Barbara Yasue – Faculty Division – Liberal Arts
  • Nathaniel Pyle – Faculty Division – Social Sciences and Humanities
  • Appointment Needed – Faculty Division – Student Services
  • Francis Howard – Part-time Faculty
  • Liliana Moncada – Counselor
  • Evelyn Lord – Librarian
CLASSIFIED:
  • Hope Lane – Classified Senate President
  • Joseph Koroma – Classified Senate Vice President
  • Karen Tellegen – Classified Professional – Instruction
  • Appointment Needed – Classified Professional – Student Services
  • Diana Davaasuren – Classified Professional – Administrative Services
  • Clifton Coleman – Research & Technology Systems Analyst
  • Larena Baldazo – Public Information Officer
STUDENTS:
  • Bilal Homran – ASLC President or Designee
  • Jasai Martinez– ASLC Vice President or Designee
  • TBD – Student At-Large
  • TBD – Student At-Large
NON-VOTING MEMBERS:
  • Rudy Besikof  Chair, President
  • Ann McMurdo/Meryl Siegal– PFT Co-Chairs
  • Vacant– Local 39 Representative
  • Alejandro Acosta– Local 1021 Representative
  • Arlene Lontoc – Recorder
  • Jennifer Ma/TBD – Budget Advisory Committee Co-chair or designee
  • Heather Sisneros/John Reager – Curriculum Committee Co-chair or designee
  • Amy Marshall/Mary Catherine Bassett– Facilities Planning Committee Co-chair or designee
  • TBD/Nathan Failing – Technology Planning Committee Co-chair or designee
  • Marla Leech/Felipe Wilson – Professional Development Committee Chair OR Designee
  • TBD/YiPing Wang – Student Success and Equity Committee Co-chair OR Designee
  • Rebecca Opsata/TBD – Strategic Enrollment Management Committee Co-Chair OR Designee
  • Rebecca Opsata/Clifton Coleman/Iolani Sodhy-Gerben –Institutional Effectiveness Committee Co-Chair OR Designee
  • Nathaniel Pyle/Amy Marshall – Health, Safety & Security Committee Co-Chair OR Designee